BİYOGRAFİ (BIOGRAPHY)

                                                                          

Besteci, müzik teorisyeni, eğitmen ve koro şefi  Gökçe ALTAY ARTAR* (Profesör) İstanbul’da doğdu. Müzik eğitimine 12 yaşında, Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Ana Sanat Dalında başladı. Ardından Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Teori –  Kompozisyon bölümüne tam burslu olarak kabul edildi. Buradaki öğrenimini sürdürürken, Amsterdam Konservatuvarı, Kompozisyon Bölümüne kabul edildi. Amsterdam’daki öğrenimi devam ederken, Roterdam Konservatuvarı, Teori Bölümüne de alınarak, Prof. Peter Jan Wagemans ve Patrcik van Deurzen ile çalışmalarına devam etti. Amsterdam Üniversitesi’nde müzik estetiği, müzik felsefesi ve interdisipliner sanat derslerinin yanı sıra pek çok uluslararası çalıştaya katıldı.  Her iki konservatuvarda da Lisans öğrenimini tamamladıktan sonra, Yüksek Lisans öğrenimine elektro-akustik kompozisyon üzerine, CODARTS Rotterdam’da, Prof. René Uijlenhoet [elektronik kompozisyon], Prof. Peter-Jan Wagemans, Prof. Klaas de Vries ve Robin de Raaf (akustik kompozisyon) ile devam etti. “Yüksek Derece”  ile bitirdiği bu öğreniminin ardından Türkiye’ye döndü.

Yurtdışında, aralarında Asko Ensemble, Axyz Ensemble ve Karnatic Lab, Black Pencil gibi önde gelen topluluklarla çeşitli projelerde yer aldı, Uluslararası Gaudeamus Music Week ve Unanswered Questions gibi festivallerde konserler ve seminerler verdi. Aralarında George Crumb, Prof. Charles Rosen gibi yetkin isimlerin de yer aldığı ustalık sınıflarına aktif olarak katıldı, radyo programlarına konuk oldu ve Roterdam Konservatuvarında öğretim görevlisi olarak çalıştı.

İlk CD çalışmasını, 2009’da, Hollanda’da, “Medcezir (Ebb and Flow)” adlı albümle gerçekleştirdi. Bu albümde makam müziği çalışma ve araştırmalarından ilham aldı. (Ud ve teyp için bestelediği ve udi sanatçı Haytham Safia tarafından dünya prömiyeri yapılan Epiphany II ve ardından Visisonor Foundation tarafından sipariş edilen “De Meester (Efendi)” makam müziği izlerini taşıyan eserlerinden bazılarıdır).

2010 yılında orkestra şefi ve devlet sanatçısı Prof. Gürer Aykal ile devam ettirdiği sanatta yeterlik öğrenimini tamamladı. Aynı yıl yurt dışındaki kompozisyon projelerine devam etti ve “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti” projesi çerçevesinde gerçekleştirilen festivalde yer aldı. 2011 ve 2012 yıllarında “Bilkent Yeni Müzik Günleri”nde elektronik ve elektro-akustik müzik dalı organizasyonunda artistik koordinatör ve besteci olarak yer aldı.

Rönesans kontrpuanını ele aldığı ”Kontrpuan – Yatay Çokseslendirme” kitabı, 2011’de Müzik Eğitimi Yayınları tarafından yayımlandı.

İkinci CD çalısması, 2012’de Duo Mares‘in “Tınıların Zenginliği” adlı albümdeki “Perpetuum mobile” adlı eseriyle gerçekleştirdi. Bu eserde makam müziğinin muhtelif usullerinden ve Karadeniz oyun havalarından yararlandı. Aynı yıl alanında Doçent ünvanı aldı.

“Ayur” adlı üçüncü kolektif CD’si ise Kalan Müzik tarafından 2013 yılında yayımlandı. Bu albümde besteci halk türkülerine yer verdi ve bunları Hollanda’daki AYUR Trio’nun siparişleri üzerine besteledi.  Gökçe ALTAY 2006-2014 yılları arasında, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Teori – Kompozisyon Bölümünde, tam zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Aynı kurumda Erasmus Koordinatörü olarak çalıştı ve 2013 yılında Erasmus Değişim Programı çerçevesinde Conservatoire Supérieur de Musique de Vigo‘da (İspanya) kompozisyon seminerleri verdi. Seminerlerin konusunu “Türk Makam Müziği” (genel tanıtım), “Çağdaş Türk Müziğinin Doğuşu”, “Türk Makam Müziğinin Çağdaş Türk Bestecileri Tarafıdan Ele Alınması” başlıkları altında toplanmıştır.

2015 yılında “Perpetuum Mobile” adlı eseri, Almanya’da Edition Avantus tarafından yayımlandı.

2017 yılında X. Uluslararası İstanbul Çok Sesli Korolar yarışmasında ”Saygun Eserini En İyi Yorumlama” ödülünü, yönetimindeki Uludağ Üniversitesi Çok Sesli Gençlik Korosu ile aldı.

2014 – 2018 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcılığı, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Sanat Etkinlikleri Başkoordinatörü olarak görev yaptı. Profesör Altay Artar halen aynı kurumda  öğretim üyesi olarak çalışmakta, yurt içi ve yurt dışı sanat ve akademik yaşantısına devam etmektedir.

Gökçe Altay aynı zamanda THK lisanslı ve ödüllü bir yamaç paraşütü yarışma pilotu, CMAS lisanslı scuba dalgıcı ve dağcılık/trekking faaliyetleri ile aktif bir doğaseverdir.

* Evlilik soyadı

Uludağ Üniversitesi Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı hakkında ayrıntılı bilgi için BURAYI tıklayınız.

Composer, Music Theorist, Instructor, Choir Conductor Gökçe ALTAY (Professor) was born in Istanbul. She followed her first music education at the age of 12 at Ankara State Conservatory, Piano Dept. Following that, she was accepted to Bilkent University, Music and Performing Arts Faculty, Theory-Composition Dept. with a full scholarship. During her study at Bilkent University, she was accepted to study composition at the Conservatory of Amsterdam, with Theo Verbey, and later, music theory at Rotterdam Conservatory, with Peter Jan Wagemans and Patrick van Deurzen. After receiving her Bachelor Degrees from both institutes, she followed the Master’s Degree program on the subject of ‘Electroacoustic Music’, at CODARTS, Rotterdam, with René Uijlenhoet, Roderik de Man, Yannis Kyriakides, Peter-Jan Wagemans, Robin de Raaf, and Klaas de Vries. After completing this study with a “high degree”, she returned to Turkey. In abroad, she joined into various projects [e.g. Asko Ensemble, 8×7 Project; Axyz Ensemble “Ebb and Flow”, Improvisation Worldwide Rotterdam], concert organizations (Gaudeamus Music Weeks; The Unanswered Question), workshops/master classes (e.g. George Crumb [composition]; Prof. Charles Rosen [music theory and performance practice]) and radio programs. She also gave seminaries and worked as an instructor at Rotterdam Conservatory for several years.

She released her first CD in the Netherlands with Karnatic Lab Records in the project Ebb and Flow in 2009. In 2010 she completed her doctoral study under the supervision of Prof. Gürer Aykal (conductor, state artist). At the same year, she was invited to several festivals including “Istanbul 2010” and after, she worked as artistic director and composer of electronic and electro-acoustic music in “Bilkent New Music Days” festival in 2011 and 2012. In 2012, she became an associate professor in the field of music theory.

Her second collective CD is released in the same year in Turkey performed by Duo Mares.

In 2013, she released her most recent CD, AYUR Trio by Kalan Music by arranging folk songs for this trio.

In 2015, her work “Perpetuum Mobile” was published by Edition Avantus in Germany.

She won a choir conducting prize in 2017 in ”10th International Choir Festival – Istanbul”.

Gökçe Altay worked as an instructor, academic advisor and Erasmus Exchange Program coordinator at Bilkent University, Music and Performing Arts Faculty, at Theory and Composition Department between 2006 – 2014. In 2013, she gave composition seminars at Conservatoire Supérieur de Musique de Vigo‘da (Spain) within the Erasmus Exchange program. Professor Gökçe ALTAY ARTAR* currently works at Uludag University State Conservatory as Vice-Director, artistic coordinator and lecturer.

Gökçe Altay is also a THK licensed and award-winning paragliding competition pilot, CMAS licensed scuba diver and an active nature lover with mountaineering/trekking activities.

* Married name.
Reklam

About gokcealtay

Composer, Music Theorist, Instructor, Choir Conductor
Bu yazı Gökçe Altay içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to BİYOGRAFİ (BIOGRAPHY)

  1. Şara Özdemir dedi ki:

    Sevgili Gökçe Altay,

    Sarı Gelin eserinin trio düzenlemesini çok çok güzel yazmışsınız, eğer Sarı Gelin’i piyano için de düzenlediyseniz benimle notalarını paylaşır mısınız?

    Sevgilerle
    Şara Özdemir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s