Gökçe Altay Hakkında

ENGLISH VERSION

Besteci, Müzik Teorisyeni, Eğitmen, Koro Şefi

Doçent Gökçe ALTAY İstanbul’da doğdu. Müzik eğitimine 12 yaşında, Ankara Devlet Konservatuarı Piyano Bölümünde başladı. Ardından Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Teori –  Kompozisyon bölümüne tam burslu olarak kabul edildi. Buradaki öğrenimini sürdürürken, Amsterdam Konservatuarı, Kompozisyon Bölümüne kabul edildi. Amsterdam’daki öğrenimi devam ederken, Rotterdam Konservatuarı, Teori Ana sanat Dalı’na da alınarak, Prof. Peter Jan Wagemans ve Patrcik van Deurzen ile çalışmalarına devam etti. Amsterdam Üniversitesi’nin sunduğu müzik estetiği ve felsefesi gibi muhtelif derslerin yanı sıra pek çok uluslararası çalıştaya katıldı.  Her iki konservatuarda da (Lisans) öğrenimini tamamladıktan sonra, Yüksek Lisans öğrenimine elektro akustik müzik üzerine, CODARTS Roterdam’da, Prof. René Uijlenhoet [elektronik kompozisyon], Prof. Peter-Jan Wagemans, Prof. Klaas de Vries ve Robin de Raaf (akustik kompozisyon) ile devam etti. “Yüksek Derece”  ile bitirdiği bu öğreniminin ardından Türkiye’ye döndü. Yurtdışında, aralarında Asko Ensemble, Axyz Ensemble ve Karnatic Lab gibi önde gelen topluluklarla çeşitli projelerde yer aldı, konser ve seminerler verdi ve George Crumb, Prof. Charles Rosen gibi yetkin isimlerin yer aldığı çalıştaylara katıldı, radyo programlarına konuk oldu ve Rotterdam Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı.

İlk CD çalışmasını, 2009’de, Hollanda’da, Medcezir (Ebb and Flow) adlı albümle gerçekleştirdi.

2010 yılında orkestra şefi ve devlet sanatçısı Prof. Gürer Aykal ile devam ettirdiği doktora öğrenimini tamamladı. Aynı yıl yurt dışındaki kompozisyon projelerine devam etti ve “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti” projesi çerçevesinde gerçekleştirilen festivalde yer aldı.

2011 ve 2012 yıllarında “Bilkent Yeni Müzik Günleri”nde elektronik ve elektro-akustik müzik dalı organizasyonunda koordinatör ve besteci olarak görev aldı. İkinci CD çalısması, 2012’de Duo Mares’in “Tınıların Zenginliği” adlı albümdeki “Perpetum mobile” adlı eseriyle gerçekleştirdi. Aynı yıl “Müzik Teorileri” alanında doçent ünvanı aldı.

AYUR adlı üçüncü kolektif CD’si, Kalan Müzik tarafından 2013 yılında yayımlandı. Bu albümde besteci ilk kez halk türkülerine yer verdi ve bunları Hollanda’da AYUR Trio için besteledi.

Doç. Dr. Gökçe ALTAY 2006-2007 öğretim yılı itibariyle, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Teori – Kompozisyon bölümü öğretim görevlisi olarak görev yapmakta yurt içinde ve yurt dışında aktif müzik yaşantısına devam etmektedir.

Composer, Music Theorist, Instructor, Choir Conductor

Gökçe ALTAY was born in Istanbul. She followed her first music education at the age of 12 at Ankara State Conservatory, Piano Dept. Following that, she was accepted to Bilkent University, Music and Performing Arts Faculty, Theory – Composition Dept. with full scholarship. During her study at Bilkent University, she was accepted to study composition at the Conservatory of Amsterdam, with Theo Verbey, and later, music theory at Rotterdam Conservatory, with Peter Jan Wagemans and Patrick van Deurzen. After receiving her Bachelor Degrees from both institutes, she followed the Masters Degree program on the subject of ‘Electroacoustic Music’, at CODARTS, Rotterdam, with René Uijlenhoet, Roderik de Man, Yannis Kyriakides, Peter-Jan Wagemans, Robin de Raaf and Klaas de Vries. After completing this study with “high degree”, she returned to Turkey. In abroad, she joined into various projects [e.g. Asko Ensemble, 8×7 Project; Axyz Ensemble “Ebb and Flow”, Improvisation Worldwide Rotterdam], concert organizations (Gaudeamus Music Weeks; The Unanswered Question), workshops/master classes (e.g. George Crumb [composition]; Prof. Charles Rosen [music theory and performance practice]) and radio programs. She also gave seminaries, and worked as instructor at Rotterdam Conservatory for several years.

She released her first CD in the Netherlands with Karnatic Lab Records in the project Ebb and Flow in 2009. In 2010 she completed her doctoral study under the supervision of Prof. Gürer Aykal (conductor, state artist). At the same year she was invited to several festivals including “Istanbul 2010” and after, she worked as artistic director and composer of electronic and electro acoustic music in “Bilkent New Music Days” festival in 2011 and 2012.

In 2012, she became associated professor in the field of music theories. Her second collective CD is released at the same year in Turkey.

In 2013, she released her most recent CD, AYUR Trio by Kalan Music by arranging folk songs for this trio.

Assoc. Prof. Dr. Gökçe ALTAY currently works as instructor, academic advisor and Erasmus Exchange Program coordinator at Bilkent University, Music and Performing Arts Faculty, at Theory and Composition Department.

 
Reklam

1 Response to Gökçe Altay Hakkında

  1. Ender dedi ki:

    Merhaba, çalışmalarınızı yakından takip ediyorum. Sizinle bir röpörtaj yapmak isterim. Benimle temas kurarsanız sevinirim. Saygılarımla… Ender

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s